Přednáška pátá

Emblém Kola Zákona

Symbolem našeho Falun Dafa je Kolo Zákona. Ti, kteří mají schopnosti, mohou vidět, že se Kolo Zákona otáčí. Stejně tak je to s našimi malými odznaky Kola Zákona, které se také otáčejí. V naší kultivační praxi jsme vedeni povahou vesmíru, Pravdivostí, Soucitem a Snášenlivostí. Praktikujeme podle principů vesmírného vývoje, a tedy to, co kultivujeme, je prostě nesmírné. V určitém smyslu je uspořádání emblému Kola Zákona miniaturou vesmíru. Škola buddhismu považuje vesmír za svět o deseti směrech, se čtyřmi stranami a osmi směry, a je tedy možné, že někteří lidé vidí svislý sloup energie nad Kolem Zákona a pod ním, a proto když zahrnete jeho vršek a spodek, Kolo Zákona tvoří svět o deseti směrech, který je podstatou tohoto vesmíru. Představuje shrnutí vesmíru školy buddhismu.

V tomto vesmíru jsou samozřejmě nesčetné galaxie a naše Mléčná dráha je jednou z nich. Celý vesmír je v pohybu a všechny galaxie v celém vesmíru jsou také v pohybu. A tak se taiji symboly a malé symboly srivatsy v tomto emblému také otáčejí, celé Kolo Zákona se otáčí a velký symbol uprostřed se také otáčí. V určitém smyslu tedy tento emblém představuje naši Mléčnou dráhu, a protože jsme ze školy buddhismu, má ­zároveň uprostřed znak školy buddhismu. Takto vypadá na povrchu. Všechny různé látky mají své formy bytí v dalších dimenzích, kde mají nesmírně bohatý a velmi složitý průběh vývoje a formy existence. Tento emblém Kola Zákona je miniaturou vesmíru a také má svoje vlastní formy existence a průběh vývoje ve všech ostatních dimenzích, a tak ho nazývám světem.

Když se Kolo Zákona otáčí ve směru hodinových ručiček, může samočinně pohlcovat energii z vesmíru. Když se otáčí proti směru hodinových ručiček, může energii vydávat. Otáčení směrem dovnitř (ve směru hodinových ručiček) nabízí jedinci vlastní spasení, zatímco otáčení směrem ven (proti směru hodinových ručiček) nabízí spásu druhým. To je význačný rys naší praxe. Někteří lidé se ptali: "Když jsme ze školy buddhismu, proč je tam i taiji? Nepatří taiji ke škole taoismu?" Je to proto, že to, co kultivujeme, je nesmírné, je to právě tak, jako když kultivujeme celý vesmír. Všichni o tom přemýšlejte: tento vesmír se skládá ze dvou hlavních škol, školy buddhismu a školy taoismu. Pokud se jedna z nich vynechá, nevytvoří to úplný vesmír a nedalo by se říci, že takový vesmír je úplný. Proto jsme zde zahrnuli to, co patří ke škole taoismu. Někteří lidé možná řeknou, že kromě školy taoismu existuje i křesťanství, konfucianismus a různá jiná náboženství. Mohu vám říci, že když kultivace v konfucianismu dosáhne velmi vysoké úrovně, patří ke škole taoismu, a když mnohé západní náboženské kultivační praxe dosáhnou velmi vysokých úrovní, mají buddhistickou podstatu a jsou jedním systémem školy buddhismu. Existují pouze tyto dvě hlavní školy.

Proč potom mají dva symboly taiji červenou nahoře a modrou dole a druhé dva nahoře červenou a dole černou? Lidé to obvykle chápou tak, že taiji je vytvořeno ze dvou látek, černé a bílé, qi jinu a jangu. Tato ­představa je poněkud povrchní, protože taiji má odlišné projevy v různých dimenzích. Na nejvyšší úrovni se jeho barvy projevují tímto způsobem. Tao, kterému běžně rozumíme, má tuto červenou barvu nahoře a černou dole. Například někteří z našich praktikujících, kteří mají otevřené třetí oko, objevili, že barva, která vypadá fyzickýma očima červená, je už v dimenzi, která sousedí s naší, zelená. Vidí, že zlatožlutá barva je ve skutečnosti v jiné dimenzi purpurová a že je v nich takovýto rozdíl, protože se barvy od dimenze k dimenzi mění. Taiji s červenou barvou nahoře a modrou dole patří k Velké prapůvodní škole taoismu, která zahrnuje kultivační metody nekonvenční školy. Čtyři menší symboly jsou ze školy buddhismu a jsou stejné jako znak uprostřed – jsou všechny ze školy buddhismu. Kolo Zákona v těchto barvách je jasně zářivé a používáme ho jako symbol Falun Dafa.

Kolo Zákona, které vidíme třetím okem, možná nebude v těchto barvách, protože barva jeho pozadí se může měnit, ale jeho uspořádání se nemění. Když se Kolo Zákona, které jsem vám vložil do spodní části břicha, otáčí, vaše třetí oko ho může vidět jako červené, purpurové, zelené nebo možná bezbarvé. Barva jeho pozadí se neustále mění v pořadí z červené do oranžové, žluté, zelené, nebesky modré, indigově modré a purpurové. Proto co vidíte, může být v různých barvách, ale symboly , barvy taiji a vnitřní uspořádání jeho vzoru se nemění. Připadá nám, že tato barva pozadí vypadá poměrně dobře, a tak ji používáme. Ti, kteří mají schopnosti, mohou prohlédnout touto dimenzí a pak uvidí mnoho dalších věcí.

Někteří lidé říkají: "Tento symbol vypadá jako to, co měl Hitler." Mohu vám říci, že tento symbol samotný nemá nic společného s žádnými boji ve společnosti. Někteří lidé říkají: "Kdyby se jeho roh naklonil na tuto stranu, bylo by to to, co měl Hitler." Tak to není, protože se otáčí oběma směry. V naší lidské společnosti začal být tento symbol všeobecně známý v době Šákjamuniho před dvěma tisíci pěti sty lety. Ale od Hitlerovy doby a druhé světové války uběhlo jen několik desetiletí. On si ho přisvojil a používal ho ke svým vlastním účelům. Měl ale jinou barvu než náš, byl černý, a navíc byl nastojato a směřoval jedním rohem nahoru. Pokud jde o toto Kolo Zákona, řeknu jen tolik. Mluvili jsme pouze o tom, jak vypadá na povrchu.

Co tedy představuje v naší škole buddhismu? Někteří lidé říkají, že je znamením velkého štěstí, což je vysvětlení běžných lidí. Řeknu vám, že je znamením úrovně buddhy a jen ti, kteří dosáhli úrovně buddhy, ji mají. Bódhisattvy nebo arhati ji nemají, ale Hlavní Bódhisattvy, Čtyři Nejvyšší Bódhisattvy ji všechny mají. Vidíme, že tyto Hlavní Bódhisattvy daleko předčily úroveň obyčejných buddhů, a jsou dokonce výše než tathágata. Nad úrovní tathágaty je tak mnoho buddhů, že jsou nesčetní. Tathágata má pouze jeden symbol . Ale když někdo dospěje nad úroveň tathágaty, začne mít víc symbolů . Na úrovni dvakrát vyšší než tathágata máte dva symboly , a na ještě vyšších úrovních máte tři, čtyři, pět… někteří jich budou mít tak mnoho, že je budou mít všude po těle. Objeví se jim na hlavě, ramenou a kolenou, a když je jich příliš mnoho, objeví se jim dokonce na dlaních, prstech, chodidlech, na spodní straně prstů u nohou a tak dále. Jak se jejich úroveň zvyšuje a zvyšuje, budou mít víc a víc symbolů . Proto symbol představuje úroveň buddhy. Čím vyšší je buddhova úroveň, tím víc symbolů má.

Praxe nekonvenční školy

Kromě školy buddhismu a školy taoismu existuje také nekonvenční škola (qimen). Sami sebe nazývají kultivační praxe nekonvenční školy. Co se týká kultivačních praxí, většina z nás tomu rozumí takto: od dávné Číny do dnešního dne považují lidé školu buddhismu a školu taoismu za pravověrné kultivační cesty a také je nazývají opravdovými školami kultivační praxe. Metody nekonvenční školy nebyly nikdy zveřejněny a velmi málo lidí ví, že vůbec existují. Lidé se o nich dozvědí pouze z umění a literatury.

Existují tedy kultivační praxe nekonvenční školy? Ano, existují. Během své kultivace, zejména v posledních letech, jsem se setkal se třemi vynikajícími mistry nekonvenční školy, kteří mi vštípili podstatu svých učení, věci velmi jedinečné a velmi dobré. A právě proto, že jejich praxe jsou tak jedinečné, to, co kultivují, je velmi zvláštní a většina lidí to nemůže pochopit. Navíc mají rčení "ani buddha, ani tao". Nekultivují buddhovství a nekultivují tao. Když se lidé dozvědí, že nekultivují buddhovství nebo tao, nazývají je "nešikovné metody bočních dveří" (pangmen zuodao ). Sami sebe ale nazývají "nekonvenční školy". Názvy "boční dveře" a "nešikovná metoda" nejsou přímo pochvalou, ale také nejsou míněny v negativním smyslu a neobviňují tuto školu z toho, že je praxí zla – to je bezpochyby. Dokonce ani v doslovném pojetí nenaznačují praxi zla. Škola buddhismu a škola ­taoismu se v minulosti nazývaly "opravdové kultivační disciplíny". Lidé ale praxím nekonvenční školy nerozumějí, a tak je nazývají "boční dveře (pangmen)" nebo "vedlejší ­cesty" – ne hlavní cesty a ne opravdová učení. O čem jsou "vedlejší cesty (zuodao)"? Pojem "vedlejší (zuo)" znamenal "poněkud neohrabaný". Protože v dávné čínské řeči pojem "vedlejší" obvykle znamenal "poněkud neobratný", název "nešikovné metody bočních dveří" částečně naznačuje tento smysl.

Proč to tedy nejsou metody zla? Je to proto, že také kladou přísné požadavky na charakter a jejich kultivační praxe se také řídí povahou vesmíru. Neporušují ani povahu, ani zákony vesmíru, a nedělají ani špatné skutky, a proto nemohou být nazývány metodami zla. Škola buddhismu a škola taoismu nejsou pravá učení proto, že povaha vesmíru vyhovuje jejich metodám, ale proto, že metody školy buddhismu a školy taoismu zachovávají povahu vesmíru. Jestliže se kultivační praxe nekonvenční školy též přizpůsobují povaze vesmíru, nejsou to praxe zla a jsou to také pravá učení. Je to proto, že povaha vesmíru je měřítkem dobra a zla a ctnosti a špatnosti. Jejich kultivace zůstává věrna povaze vesmíru, takže je to také poctivá metoda, i přesto, že se její požadavky liší od požadavků školy buddhismu a taoismu. Neučí učedníky ve velkém měřítku, učí jen malý počet lidí. Škola taoismu učí mnoho učedníků, ale pouze jeden dostane skutečné učení. Škola buddhismu věří ve spásu všech bytostí – takže když jste schopni kultivovat, kultivujete.

Praxe nekonvenční školy nemůže být předána dvěma osobám, protože se předává pouze jedné osobě, která je vybrána během velmi dlouhého časového období, a proto běžní lidé nikdy nespatřili, co obsahuje. Samozřejmě, když byl qigong populární, zjistil jsem, že několik lidí z této školy také vyšlo učit veřejně. Po nějakém tom veřejném vyučování si však uvědomili, že to není uskutečnitelné, protože jim jejich mistři naprosto nedovolili, aby určité věci předávali veřejnosti. Chcete-li nějakou praxi učit veřejně, nemůžete si své studenty vybírat a ti, kteří se přijdou učit, přijdou s různými úrovněmi charakteru a s různými způsoby myšlení, protože jsou to lidé různých typů, a nebudete si moci vybrat své učedníky. Proto se praxe nekonvenční školy nemohou vyučovat široké veřejnosti. To by lehce mohlo způsobit nebezpečí, protože její metody jsou velmi zvláštní.

Někteří lidé si lámou hlavu: "Zatímco buddhisté se pokoušejí kultivovat v buddhy a taoisté se pokoušejí kultivovat, aby se stali opravdovými bytostmi, kým se po úspěšném dokončení kultivace stane praktikující nekonvenční školy?" Tato bytost bude putujícím bohem bez pevné hranice ve vesmíru. Všichni víme, že Tathágata Šákjamuni má Ráj Saha, Buddha Amitábha Ráj nejvyšší blaženosti a Buddha Léčitel Lesklý ráj. Každý tathágata nebo velký buddha má svůj ráj. Každá velká osvícená bytost si sestaví vlastní ráj podle svého a žije tam mnoho jejích učedníků. Ale ti z nekonvenční školy nemají stanovenou hranici ve vesmíru – budou jako putující bohové nebo osamocení nesmrtelní.

Praktikování kultivace zla

Co je "praktikování kultivace zla"? Má několik podob. Jsou lidé, kteří se zaměřují na praktikování kultivace zla, protože v průběhu celé historie byli lidé, kteří tyto věci předávali. Proč je předávají? Hledají slávu, osobní prospěch a peníze mezi běžnými lidmi; právě tohle chtějí. Samozřejmě, takovýto člověk nemá charakter vysoké úrovně a nemůže získat kultivační energii. Co tedy může získat? Karmu. Jestliže má mnoho karmy, ta se také může stát formou energie. Taková osoba však nemá žádnou úroveň dosažení a nelze ji srovnávat s praktikujícím. Ale může ovládat běžné lidi, protože karma je také formou energie, a když se hodně nahromadí, může také zesílit schopnosti v těle člověka a vytvořit takový účinek. Proto se v minulosti vždy vyskytovali lidé, kteří tyto věci učili. Takoví lidé tvrdí: "Špatnými skutky a nadáváním si zvýším kultivační energii." Kultivační energii si vůbec nezvyšují. Ve skutečnosti zvyšují hustotu této černé látky, protože špatné skutky jim dají černou látku, karmu. A tak se jejich bezvýznamné vrozené schopnosti mohou touto karmou zesílit a mohou si také vyvinout některé menší schopnosti, které však nejsou schopny vykonat nic podstatného. Tito lidé si myslí, že si mohou zvýšit kultivační energii špatnými skutky – takovou mají teorii.

Někteří lidé mluví o tom, že: "Když se tao zvětší o stopu, démon se zvětší desetkrát tolik." To je rouhání běžných lidí, démoni nebudou nikdy vyšší než taové. Skutečnost je taková, že vesmír, který zná naše lidstvo, je jeden nepatrný mezi nesčetnými vesmíry, a my jej stručně nazýváme vesmír. Pokaždé, když náš vesmír prožije období mnoha let, projde ohromnou vesmírnou katastrofou, která zničí všechno ve vesmíru, včetně planet a všech životů. Pohyb vesmíru se děje podle zákona. V našem vesmíru tentokrát není lidský druh jediný, který se pokazil. Mnohé životy si už všimly toho, že pokud jde o současnou dobu, velmi dávno se v prostoru tohoto vesmíru udál velký výbuch. Astronomové to dnes nemohou pozorovat, protože to, co můžeme vidět nejsilnějšími dalekohledy, se přihodilo před sto padesáti tisíci světelnými lety. Chceme-li vidět změny, které se odehrávají v kosmických tělesech nyní, musíme počkat, až uběhne sto padesát tisíc let. To je dost vzdálená doba.

Celý vesmír už teď prošel velkou změnou. Kdykoliv se taková změna stane, všechny životy v celém vesmíru jsou vyhubeny a úplně zničeny. Vždycky když se tato situace vyskytne, podstata, právě tak jako veškerá hmota předchozího vesmíru musejí být úplně zničeny výbuchem. Touto explozí jsou obvykle zabity všechny životy, ale ne každý byl vždy touto explozí zahuben. Když velké osvícené bytosti na nesmírně vysokých úrovních znovu sestaví nový vesmír, zůstanou v něm životy, které výbuch přežily. Velké osvícené bytosti stvoří vesmír podle své vlastní povahy a svých měřítek, a proto má jinou povahu než vesmír předchozího období.

Ti, kteří výbuch přežili, se budou dále držet předchozí povahy a principů, když v tomto vesmíru něco dělají. Nově vytvořený vesmír bude ve své činnosti zachovávat povahu a principy tohoto nového vesmíru. Ti, kteří unikli výbuchu, se tedy stanou démony, kteří zasahují do principů vesmíru. I přesto nejsou tak zlí, protože jen zůstávají věrni povaze vesmíru předchozího období. To jsou ti, o kterých lidé mluví jako o "nebeských démonech". Nejsou však hrozbou pro běžné lidi, ani lidem neubližují. Jen se drží svých zásad ve svém konání. Tohle neměli v minulosti běžní lidé vědět. Řekl jsem, že je mnoho buddhů nad úrovní tathágaty. Co ti démoni znamenají? V porovnání jsou velmi nepatrní. Stárnutí, nemoc a smrt jsou také formy démonů, ale jsou stvořeni proto, aby udržovali povahu vesmíru.

Buddhismus mluví o "šesti cestách koloběhu převtělování", čímž odhaluje to, čemu se říká cesta asurů , což se ve skutečnosti vztahuje na bytosti žijící v jiných dimenzích, které ale nemají lidskou povahu. V očích velkých osvícených bytostí jsou na nesmírně nízké úrovni a opravdu slabí, ale v očích běžných lidí vzbuzují hrůzu. Mají určité množství energie a považují běžné lidi za zvířata, a tak se na nich rádi pasou. V posledních letech také vyšli učit qigong. Ta stvoření jsou tak odporná! Podívejte se na jejich obličeje – vypadají jako lidské bytosti? Je to opravdu hrozné. Jakmile se ty jejich věci jednou naučíte, budete se k nim muset připojit a stát se jedním z nich. Když mají lidé při praktikování qigongu špatné myšlenky, které se shodují s jejich způsobem myšlení, přijdou je učit. Ale "jedna spravedlivá mysl překoná sto špatností". Když o nic neusilujete, nikdo se vás neodváží dotknout. Jestliže však máte zlé myšlenky nebo usilujete o špatné věci, přijdou vám pomoci, a potom se budete kultivovat ve světě démonů. Takovýhle je to problém.

Další situace se nazývá "nevědomé praktikování kultivace cestou zla". Co je "nevědomé praktikování kultivace cestou zla"? Znamená to, že někdo praktikuje cestu zla, aniž si to uvědomuje. Tento problém se vyskytuje často a je prostě příliš rozšířený. Jak už jsem jednou řekl, mnozí lidé mají špatné myšlenky, když praktikují qigong, vidíte je, jak dělají cvičení ve stoji, paže a nohy se jim třesou únavou, ale jejich mysl neodpočívá. Tenhle chlapík přemýšlí: "Ceny jdou nahoru, a hned jak docvičím, musím jít nakoupit, jinak bude všechno dražší." Další lidé uvažují: "V práci teď dávají byty. Dostanu ho? Člověk zodpovědný za přidělování bytů je vždy proti mně." Čím víc o tom přemýšlejí, tím více se rozhněvají: "Vsadím se, že mi byt nepřidělí. Jak jen se s ním vypořádám…" Vynoří se všechny možné myšlenky. Jak už jsem řekl dříve, budou mluvit o čemkoliv, od rodinných otázek po státní záležitosti, a když dojdou k nepříjemným tématům, čím víc mluví, tím víc se rozzlobí.

Když praktikujete qigong, máte si vážit ctnosti. Pokud při cvičení nemyslíte na dobré věci, alespoň byste neměli myslet na nic špatného. Nejlepší je, když nemyslíte na nic. Je to proto, že během praxe qigongu musí být položen základ na nízkých úrovních. Tento základ bude hrát rozhodující úlohu, protože činnost lidské mysli má určitý účinek. Uvažujme o tom. Jak to, co vaše kultivace vytvoří, může být dobré, když ke své kultivační energii přidáváte něco takového? Jak by to mohlo nebýt černé? Kolik lidí, kteří praktikují qigong, nemá takovéhle myšlenky? Proč jste se neuzdravili, přestože neustále cvičíte? I když někteří lidé nemají na cvičebních místech takovéto špatné myšlenky, vždy praktikují s připoutáním ke schopnostem, k usilování o toto nebo tamto, k různým způsobům myšlení a k mnoha silným touhám. Ve skutečnosti už nevědomě praktikovali kultivaci zla. Když jim řeknete, že praktikují cestu zla, budou nešťastní – "Učil mě ten a ten velmistr qigongu!" Ale ten velmistr qigongu vám řekl, že si máte vážit ctnosti. Dělali jste to? Během cvičení vždy přidáváte špatné myšlenky. Jak byste mohli říci, že z toho vyjdete s dobrými věcmi? To je ten problém. Je to nevědomé praktikování zlé kultivace – něco velmi běžného.

Sloučená kultivace muže a ženy

Ve společenství kultivujících existuje kultivační metoda, která se nazývá "sloučená kultivace muže a ženy". Možná jste viděli kultivační praxe tibetského tantrismu, kde na soše nebo obrazu buddhy drží mužská postava ženské tělo a praktikuje kultivaci. Mužská postava někdy vypadá jako buddha a drží nahou ženu. Někteří mohou být proměnami buddhy v podobě vadžry, s hlavou býka a koňskou tváří, a drží v náručí ženu, která je opět nahá. Proč to tak je? Nejdříve něco vysvětlíme. Na naší planetě konfucianismus neovlivnil jenom Čínu. V pradávných dobách, před řadou staletí, mělo celé naše lidstvo podobné morální hodnoty. Proto tato kultivační praxe ve skutečnosti nezačala na naší Zemi. Přišla z jiné planety, ale tato metoda skutečně může umožnit člověku praktikovat kultivaci. Když byla tehdy tato kultivační metoda zavedena do Číny, byla pro čínské lidi nepřijatelná právě proto, že měla sloučenou kultivaci muže a ženy a tajné praktiky. Proto byla v období Hui Chang v dynastii Tang v oblastech Hanu čínským císařem zakázána. Bylo ji zakázáno učit v oblastech Hanu a byla v té době nazývaná tang-tantrismus. Stále ještě se ale předávala ve zvláštním prostředí Tibetu, kde je výjimečná situace. Proč praktikují kultivaci tímto způsobem? Účelem sloučené kultivace muže a ženy je dosáhnout rovnováhy jinu a jangu shromažďováním jinu, aby se doplnil jang, a naopak, se vzájemným doplňováním ve sloučené kultivaci.

Je známo, že ať už je to škola buddhismu nebo škola taoismu, a zejména pak taoistická teorie jinu a jangu, ty všechny mluví o tom, že lidské tělo má ve své podstatě jin a jang. Protože lidské tělo má jin a jang, mohou se v něm kultivací vyvinout rozmanité schopnosti a takové bytosti, jako nesmrtelné dítě, cherubíni, Těla Zákona a další. Díky existenci jinu a jangu v lidském těle si člověk může kultivací vyvinout mnohé bytosti, které rostou v oblasti pole elixíru, nezávisle na tom, zdali jde o tělo mužské či ženské – je to stejné. A tak na tom, co říkají, je skutečně hodně pravdy. Taoisté obvykle považují horní část těla za jangovou a spodní za jinovou. Někteří lidé si myslí, že zadní část těla je jangová a přední jinová. A jiní nazývají levou stranu těla jangovou a pravou jinovou. V Číně máme rčení "levá strana těla je muž a pravá žena", a odtud to pochází. Opravdu na tom něco je. Lidské tělo má přirozeně jin a jang, a může tedy vzájemným působením jinu a jangu samo dosáhnout jejich rovnováhy a tak vytvořit mnohé bytosti.

To vysvětluje, proč můžeme bez použití metody sloučené kultivace muže a ženy také dosáhnout velmi ­vysoké úrovně v kultivaci. Použije-li člověk metodu sloučené kultivace muže a ženy nesprávně, může skončit v démonickém stavu, a pak se jeho kultivace stane praxí zla. Pokud se sloučená kultivace muže a ženy má použít na velmi vysoké úrovni v tantrismu, mnich nebo láma musí dosáhnout velmi vysoké úrovně kultivace, a tehdy ho může mistr vést v tomto typu kultivační praxe. Protože úroveň charakteru tohoto člověka je dost vysoká, dokáže se správně chovat, aniž by se zkazil. Ale lidé s charakterem nízké úrovně se k této metodě naprosto nemohou uchýlit, jinak budou určitě následovat praxi zla. Protože mají omezenou úroveň charakteru – nevzdali se tužeb běžných lidí a stále ještě podléhají žádostivosti, a tedy právě jen tam je jejich charakter –, mohu zaručit, že to pak bude praxe zla, jakmile se použije. Proto jsme řekli, že pokud se neuváženě propaguje na nízkých úrovních, je to určitě šíření praxe zla.

V posledních letech šířilo sloučenou kultivaci muže a ženy hodně mistrů qigongu. Co je na tom ale zvláštní? Sloučená kultivace muže a ženy se také objevila v praxích školy taoismu. Navíc, není to něco z nedávné doby, ale začalo to v dynastii Tang. Jak se může mezi taoisty objevit sloučená kultivace muže a ženy? Podle teorie taiji ve škole taoismu je lidské tělo malý vesmír, který má svůj vlastní jin a jang. Všechna opravdová učení Velkého Zákona se spolehlivě předávají od dávných dob. Jakákoliv neuvážená změna nebo neuvážený dodatek tu určitou školu kultivace naruší a způsobí, že už nebude schopna dosáhnout svého cíle – dosažení dokonalosti kultivací. Takže pokud vaše kultivační disciplína nemá sloučenou kultivaci muže a ženy, musíte zaručit, že ji nikdy nepoužijete. Jinak sejdete na scestí a dostanete se do problémů. Abych to upřesnil, zvláště v naší škole Falun Dafa sloučenou kultivaci muže a ženy nemáme, a ani o ní nemluvíme. Takto se na tuto otázku díváme my.

Kultivace povahy a dlouhého života

Kultivaci povahy a dlouhého života jsem už vám všem podrobně vysvětlil. Kultivace povahy a dlouhého života se vztahuje na kultivování charakteru ve stejné době, kdy je kultivováno tělo. Jinými slovy, přeměňujete své původní vrozené tělo. V průběhu přeměny budou lidské buňky postupně nahrazeny látkou vysoké energie a stárnutí se zpomalí. Bude to vypadat, že se vaše tělo vrací do mládí, vrací se postupně a prochází postupnou přeměnou, až je nakonec úplně nahradí látka vysoké energie. V té době se už vaše tělo úplně přeměnilo v jiný druh těla. Takové tělo, jak jsem řekl dříve, překročilo pět prvků a pět prvků je už dále nebude omezovat. A vaše tělo už nikdy nezemře.

Kultivační praxe v klášterech se zabývá pouze kultivací povahy, takže oni nemluví o cvičení ani o kultivaci dlouhého života. Učí nirvánu, protože metoda, kterou učil Šákjamuni, vyžaduje nirvánu. Ve skutečnosti Šákjamuni měl sám velký Zákon vysoké úrovně a byl schopen úplně přeměnit svoje původní tělo v látku vysoké energie a vzít si ho s sebou. Aby však po sobě zanechal tuto kultivační metodu, sám se dal cestou nirvány. Proč učil tímto způsobem? Vedl lidi k tomu, aby se v co největším rozsahu vzdali svých připoutání a všeho, včetně svého fyzického těla, a nakonec by se vzdali všech připoutání. Aby toho lidé dosáhli do takové míry, jak je to nejvíc možné, vybral si cestu nirvány. Proto se všichni buddhističtí mniši v minulosti dali cestou nirvány. Nirvána znamená, že když mnich zemře, opustí smrtelné tělo a jeho duše vzestoupí s jeho kultivační energií.

Taoisté zdůrazňují kultivaci dlouhověkosti. Protože si své učedníky vybírají a nenabízejí spásu všem bytostem, mají velmi výjimečné lidi. Proto učí techniky a ­záležitosti toho, jak kultivovat dlouhověkost. Ale přesněji řečeno, ty se v kultivačních praxích školy buddhismu, a zvláště v náboženství buddhismu, všeobecně neučí. Ale ne všechny praxe školy buddhismu to neučí, protože mnohé metody Velkého Zákona ve škole buddhismu to také učí. Naše škola praktikování to učí. Náš Falun Dafa vyžaduje oboje, původní vrozené tělo i nesmrtelné dítě; mezi nimi je rozdíl. Nesmrtelné dítě je také tělo vytvořené z látky vysoké energie, ale nemůže se neuváženě ukazovat v této naší dimenzi. Abychom si udrželi vzezření běžné osoby v této dimenzi po dlouhou dobu, musíme mít své původní vrozené tělo. Proto se po přeměně tohoto těla jeho molekulové kombinace nezmění, i když jeho buňky nahradí hmota vysoké energie. A tak se vaše tělo nebude svým vzhledem příliš lišit od těla běžné osoby. Ale přesto je mezi nimi rozdíl – abych to upřesnil, toto tělo může vstoupit do jiných dimenzí.

Praxe, která kultivuje vaši povahu a dlouhý život, způsobí, že vypadáte velmi mladě a dost odlišně od svého skutečného věku. Jednoho dne se mě kdosi zeptal: "Učiteli, kolik si myslíte, že mi je?" Ve skutečnosti jí bylo skoro sedmdesát, ale vypadala, že je jí jen něco přes čtyřicet. Vůbec neměla vrásky, měla hladký obličej a pěknou růžovou pleť. Člověk, kterému je skoro sedmdesát, takhle vypadat nemůže. Ale našim praktikujícím Falun Dafa se to stane. Abych trošku zažertoval, mladé ženy vždy rády používají líčidla na tváře a chtějí mít krásnější a lepší pleť. Řekl bych, že když budete opravdu praktikovat kultivaci povahy a dlouhého života, docílíte toho přirozenou cestou a mohu zaručit, že nebudete potřebovat líčidla. Nebudeme však uvádět další podobné příklady. V minulosti, protože bylo poměrně více starších kolegů ze všech možných profesí a povolání, mě považovali za mladíka. Věci se dnes zlepšují a teď máme poměrně více mladých lidí každého společenského postavení. Ve ­skutečnosti už nejsem mladý, je mi skoro padesát. Mám už čtyřicet tři let.

Těla Zákona

Proč je kolem soch buddhů pole? Mnozí lidé to nedokáží vysvětlit. Někteří lidé říkají: "Socha buddhy má pole, protože k ní mniši odříkávají svaté písmo." Jinými slovy, pole se vytvoří tím, že před ní mniši praktikují svou kultivaci. Ať už je od mnichů nebo kohokoliv jiného, kdo tam kultivuje, tato energie by měla být rozptýlená, a ne směrovaná. Podlaha, stropy a stěny celého chrámu by měly mít stejné pole. Proč tedy má tak silné pole jen ta socha buddhy? Zvláště sochy buddhů ve vzdálených horách, v jeskyních nebo vytesané do skály mají obvykle pole. Proč tam to pole je? Někteří lidé to vysvětlují takovým nebo onakým způsobem, ale stále ještě to nedokáží uspokojivě vysvětlit. Ve skutečnosti má socha buddhy pole proto, že má Tělo Zákona velké osvícené osoby. Má energii, protože je tam Tělo Zákona velké osvícené bytosti.

Všichni se nad tím zamysleme: ať už to byl Šákjamuni nebo Bódhisattva Avalókitéšvara , pokud skutečně historicky existovali, – nebyli oni během své kultivace také praktikující? Když lidé kultivují na velmi vysoké úrovni nad Zákonem trojitého světa, vyvinou si Tělo Zákona. Tělo Zákona se zrodí v prostoru pole elixíru, je stvořeno ze Zákona a kultivační energie a projevuje se v jiných ­dimenzích. Těla Zákona mají ­nesmírnou moc té osoby, ale jejich mysl a myšlenky ovládá jejich hlavní bytost. Avšak samotné Tělo Zákona je stejně tak úplným, nezávislým a skutečným jednotlivým životem, a proto může nezávisle samo od sebe dělat cokoliv. Co dělají Těla ­Zákona, je totéž jako to, co by chtělo dělat hlavní vědomí té osoby – je to přesně to samé. Dělá-li osoba něco určitým způsobem, její Těla Zákona to budou dělat stejně. Toto je "Tělo Zákona", o kterém mluvíme. Když chci něco udělat, například upravit tělo skutečným praktikujícím, moje Těla Zákona to provedou. Protože Těla Zákona nemají lidské tělo, projevují se v jiných dimenzích. Tělo těchto bytostí není ustálené tělo, které se nemůže měnit; může se zvětšovat nebo zmenšovat. Někdy se jejich tělo tak zvětší, že člověk nemůže vidět ani celou jeho hlavu. Někdy se tak zmenší, že bude i nepatrnější než buňka.

Zasvěcení podoby buddhy

Socha buddhy vyrobená v továrně je pouze uměleckým předmětem. Účelem "zasvěcení podoby buddhy" je pozvat buddhovo Tělo Zákona k jeho soše, aby v ní zůstávalo, a lidé ji pak budou uctívat jako skutečné tělo buddhy mezi běžnými lidmi. Protože má praktikující toto srdce úcty, Tělo Zákona na vyobrazení buddhy bude během jeho kultivace pro něj chránit Zákon, starat se o něho a ochraňovat ho. Toto je skutečný účel zasvěcení. Takovou věc mohou uskutečnit jen spravedlivé myšlenky vyjádřené ve formálním obřadu zasvěcení, nebo velké osvícené bytosti na velmi vysokých úrovních, nebo ­praktikující na velmi vysoké úrovni kultivace, kteří mají tuto moc.

V chrámech říkají, že je třeba, aby sochy buddhů prošly zasvěcením, a že bez zasvěcení bude socha buddhy k ničemu. Dnes mezi mnichy v chrámech žádní skuteční velmistři nejsou, všichni už dávno odešli. Po "velké kulturní revoluci" se někteří z těch mladých mnichů, kterým se nedostalo žádného skutečného učení, stali opaty a mnohá učení byla ztracena. Jestliže se jednoho z nich zeptáte, co je cílem zasvěcení, odpoví vám, že po zasvěcení bude socha buddhy účinná. Nedokáže jasně vysvětlit, proč přesně bude účinná, takže on pouze vykonává ten obřad. Vloží malý svazek buddhistického svatého písma do vnitřku sochy buddhy, potom ji zapečetí papírem a bude před ní odříkávat svaté písmo. Pak tvrdí, že se uskutečnilo zasvěcení. Ale bylo cíle zasvěcení skutečně dosaženo? To závisí na tom, jak odříkával svatá písma. Šákjamuni mluvil o spravedlivých myšlenkách – máte odříkávat svaté písmo se soustředěnou pozorností, abyste skutečně zatřásli světem své kultivační disciplíny – a jen pak můžete přivolat velkou osvícenou bytost. A pouze když jedno z Těl Zákona té velké osvícené bytosti vstoupí do sochy buddhy, může se zasvěcení uskutečnit.

Když někteří mniši odříkávají svaté písmo, v duchu přemítají: "Kolik mi po zasvěcení zaplatí?" Nebo zatímco odříkávají svaté písmo, uvažují: "Ten a ten se ke mně chová tak špatně." Oni také mezi sebou intrikují a mají osobní spory. Teď je období konce Zákona a nelze popřít, že se to děje. Nekritizujeme zde buddhismus, ale v období konce Zákona prostě není v chrámech klid. Když přemýšlejí o těchto věcech a jejich mysl vyjadřuje takové škodlivé myšlenky – jak by ta velká osvícená bytost mohla přijít? Cíle zasvěcení pak vůbec nemůže být dosaženo. Neplatí to však docela – je stále ještě několik dobrých chrámů a taoistických klášterů, které jsou výjimky.

V jednom městě jsem viděl mnicha, který měl černé ruce. Vložil svaté písmo do vnitřku sochy Buddhy a nedbale ji zapečetil. Potom zamumlal několik slov a myslel si, že zasvěcování bylo u konce. Pak přinesl další sochu Buddhy a opět zamumlal několik slov. Účtoval sto dvacet korun za každé zasvěcení. Dnes mniši zasvěcování obchodně využili a vydělávají na něm peníze. Když jsem se na to podíval, zjistil jsem, že zasvěcení neproběhlo – vůbec to nemohl uskutečnit. Těžko lze uvěřit tomu, že dnes dokonce i mniši udělají takovouto věc. Co jsem ještě viděl? Člověk, který vypadal jako laický buddhista, údajně zasvěcoval sochy Buddhy v chrámu. Vytáhl zrcadlo a držel ho proti slunci tak, aby na sochu odrazilo sluneční paprsky, a pak řekl, že se uskutečnilo zasvěcení. Až takhle se to zesměšnilo! I když to zní neuvěřitelně, až sem dnes došel buddhismus a tohle je velmi běžné.

V Nanjingu vyrobili velkou bronzovou sochu Buddhy a postavili ji na ostrov Lantau v Hongkongu. Je to obrovská socha Buddhy. Přišlo ji zasvětit mnoho mnichů z celého světa. Jeden z nich držel zrcadlo proti slunci, aby odrazilo sluneční světlo do tváře sochy Buddhy, a říkal, že ji zasvěcuje. Dokonce i při tak důstojném obřadu, a tak slavnostním, se taková věc mohla stát. Považuji to za skutečně politováníhodné! Není divu, že Šákjamuni řekl: "V období konce Zákona budou mít mniši problém spasit sebe sama, nemluvě o nabízení spásy druhým." Navíc mnozí mniši vykládají buddhistická svatá písma ze svého vlastního hlediska. Dokonce i písmo Paní královny Matky si našlo do chrámů svou cestu. Do chrámů se také dostaly mnohé věci, které nejsou klasickými buddhistickými díly, a vnesly do nich zmatek a nepořádek. Samozřejmě že jsou mniši, kteří ještě opravdově praktikují kultivaci a jsou velmi dobří. Zasvěcení je ve skutečnosti pozvání Těla Zákona velké osvícené osoby, aby zůstalo na soše buddhy. To je zasvěcení.

Takže když neprošla socha buddhy úspěšně zasvěcením, nemá se uctívat. Bude-li se uctívat, objeví se vážné následky. Co jsou vážné následky? Ti, kdo dnes studují lidské tělo, objevili, že činnost naší lidské mysli a lidský úmysl vytvářejí určitý druh látky. Na velmi vysoké úrovni jsme zjistili, že to skutečně je druh látky, ale tato látka není ve formě mozkových vln, jak jsme objevili v dnešním výzkumu. Místo toho má formu úplného lidského mozku. Když běžní lidé ve svém každodenním životě o něčem přemýšlejí, co vytvářejí, je ve formě lidského mozku, ale nemá to energii a zakrátko se to rozptýlí. Ale energie praktikujícího se může zachovat mnohem déle. Je to ale jinak, než si to mnozí lidé představují, socha buddhy nemá mysl, poté co je vyrobena v továrně. Ne, ještě ne. Některé sochy neprošly zasvěcením, a tím, že je dáte do chrámů, se zasvěcení nedosáhne. Požádáte-li falešného mistra qigongu nebo někoho z praxe zla, bude to ještě nebezpečnější, protože se na sochu buddhy tajně vkrade liška nebo lasice.

Takže budete-li uctívat sochu buddhy, která neprošla obřadem zasvěcení, bude to nesmírně nebezpečné. Jak nebezpečné to bude? Řekl jsem, že jak se lidstvo do dneška vyvíjí, všechno se zhoršuje, celá společnost a všechno v celém vesmíru se jedno po druhém postupně kazí a vše, co se přihodí běžným lidem, si způsobují oni sami. Je dokonce velmi těžké najít pravé učení a dát se pravou cestou – narušování přichází ze všech stran. Člověk chce najít buddhovu pomoc, ale kdo je buddha? Už jen buddhu najít je velmi těžké. Jestli tomu nevěříte, vysvětlím to. Všechno se pokazí, když první osoba začne uctívat sochu buddhy, která neprošla obřadem zasvěcení. Řekněte mi, kolik lidí teď uctívá buddhu, aby v kultivaci dosáhlo pravého ovoce? Takových lidí je velmi málo. Co tedy vede většinu lidí k uctívání buddhy? Hledají, jak se zbavit utrpení, vyřešit problémy a zbohatnout. Jsou to věci z buddhistických svatých písem? Takové věci v nich vůbec nejsou.

Jestliže uctívač buddhy, který chce získat peníze, padne před sochou Buddhy nebo Bódhisattvy Avalókitéšvary či tathágaty tváří k zemi a řekne: "Prosím tě prosím tě, pomoz mi zbohatnout," – ach ouvej, a už se vytvoří úplná mysl. Protože je tato žádost zaměřena k soše buddhy, okamžitě se na ni promítne. V jiné dimenzi se bytost té sochy může zvětšit nebo zmenšit, a když k ní tato myšlenka dorazí, ta socha bude mít mozek a bude schopna myslet, ale nemá tělo. Pak přijdou sochu buddhy uctívat i další lidé, uctívají a uctívají, a to jí postupně dá nějakou energii. Bude to nebezpečnější, když ji uctívají praktikující, protože od prvního okamžiku jí toto uctívání postupně dodá energii a umožní jí, aby si vytvořila hmotné tělo. Ale toto hmotné tělo se vytvoří v jiné dimenzi. Poté co se vytvoří, existuje v jiné dimenzi a může poznat trochu pravdy vesmíru, a tak může pro lidi něco udělat a tímto způsobem si také může vyvinout trochu kultivační energie. Pomáhá však lidem podmínečně a za určitou cenu. Volně se pohybuje v té druhé dimenzi a běžné lidi úplně lehce ovládá. Toto hmotné tělo vypadá přesně tak jako socha buddhy. Takže je to lidské uctívání, které vytvoří falešnou Bódhisattvu Avalókitéšvaru nebo falešného tathágatu, kteří vypadají přesně tak jako sochy buddhů a jeví se jako buddhové. Ale mysl falešného buddhy nebo falešné bódhisattvy je, jak se ukáže, hrozně špatná – jde jen po penězích. Vytvoří se v jiné dimenzi, je schopna myslet a ví trošku pravdy. Neodváží se dopouštět vážných zločinů, ale odváží se dělat menší špatné skutky. Někdy také pomůže lidem; jinak by byla úplně zlá a byla by zabita. Tak jak lidem pomáhá? Když se někdo modlí: "Prosím tě prosím tě Buddho, pomoz mi trochu, ten a ten z mé rodiny je nemocný." "Samozřejmě že ti pomůžu." Přiměje vás darovat peníze do schránky na milodary, protože její mysl chce peníze. Čím víc peněz do té schránky dáte, tím rychleji se ten člověk vyléčí. Protože má trochu energie, může z jiné dimenze běžného člověka ovládat. Bude to zvláště nebezpečné, když takovou sochu uctívá ten, kdo má kultivační energii. Podívejme se, o co se tento praktikující modlí? O peníze. Všichni o tom přemýšlejme: proč by chtěl praktikující peníze? Modlit se za odstranění neštěstí a nemocí členů rodiny je sentimentální připoutání k vlastní rodině. Chcete změnit osudy jiných lidí, ale každý má svůj vlastní osud! Jestliže ji uctíváte a mumláte: "Prosím prosím, pomoz mi trošku zbohatnout." "Dobře." Pomůže vám. Hoří touhou, abyste požádali o víc peněz, protože čím víc o ně žádáte, tím více věcí si od vás může vzít. To je rovná výměna. Jiní uctívači dali spoustu peněz do schránky na milodary a peníze vám sežene. Jak k tomu dojde? Možná zničehonic najdete peněženku nebo dostanete v zaměstnání zvláštní prémie. Nevyhne se žádným obtížím a zařídí, abyste získali peníze. Jak by vám mohla pomoci bezpodmínečně? Žádná ztráta, žádný zisk. Odejme část vaší kultivační energie, jestliže ji potřebuje, nebo vezme elixír, který jste si kultivovali. Chce právě tyto věci.

Tihle falešní buddhové jsou někdy velmi nebezpeční. Mnozí naši praktikující s otevřeným třetím okem si myslí, že viděli buddhy. Někdo možná řekne, že do tohoto chrámu dnes přišla skupina buddhů s jedním z těch takzvaných buddhů, který se jmenoval tak a tak a vedl jejich skupinu. Popíše, jaká skupina to byla včera, jaká skupina je to dnes a jak se ta skupina na chvilku zastavila, a že krátce potom, co jedna skupina odešla, další přišla a tak dále. Tak kdo to je? Ti právě patří do této skupiny – nejsou to skuteční buddhové, ale falešní. Podobných případů je poměrně dost.

Je nebezpečnější, stane-li se to v chrámu. Jestliže mnich uctívá falešného buddhu, ten ho bude ovládat: "Neuctíváš mě? Je jasné, že mě uctíváš – a děláš to vědomě! Dobrá, nechceš praktikovat kultivaci? Postarám se o tebe a připravím ti kultivaci." A tak pro vás věci uspořádá, ale kam vás taková kultivace povede? Poté co jste kultivovali podle jeho plánu, žádná škola praktikování na vyšších úrovních vás nepřijme. Protože pro vás všechno uspořádal, budete muset být pod jeho vedením i v budoucnosti. Nebude vaše kultivace bezvýsledná? Řekl jsem, že teď je pro lidské bytosti velmi těžké dosáhnout v kultivaci pravého ovoce. Tahle věc je dost běžná. Když mnozí z vás vidí buddhovo světlo ve velmi známých horách a podél velkých řek, většinou patří do této kategorie. Mají energii a mohou se ukázat. Ale opravdová velká osvícená osoba by se nikdy tak neuváženě nezjevila.

V minulosti bylo takzvaných "pozemských buddhů" a "pozemských tao" poměrně málo. Teď je jich však mnoho. Když se dopustí špatných skutků, vyšší životy je zabijí. A když vědí, že k tomu má dojít, utečou a vstoupí na sochy buddhů. Obvykle velké osvícené bytosti do zákonů, které řídí běžné lidi, jen tak nezasáhnou. Čím výše je ta velká osvícená bytost, tím více se bude snažit, aby neporušila zákony, které řídí běžné lidi – a neporuší je ani trochu. Koneckonců tato vyšší bytost přece nemůže náhle rozbít sochu buddhy úderem blesku. Něco takového rozhodně neudělá. Takže když utečou a vlezou na sochy buddhů, ta vyšší bytost je nechá na pokoji. Vědí, že mají být zabiti, a snaží se uniknout. Je tedy Bódhisattva Avalókitéšvara, kterou vidíte, skutečná Bódhisattva Avalókitéšvara? Je ten buddha, kterého vidíte, opravdový buddha? Těžko říci.

Mnozí z vás možná přemýšlejí o něčem podobném: "Co bychom měli dělat s obrazy buddhy doma?" Možná mnoho lidí přemýšlelo o mně. Abych pomohl svým studentům v kultivaci, poradím vám, že můžete udělat toto: držte v ruce obraz buddhy a vezměte do rukou moji knihu (protože je v ní moje fotografie) nebo moji fotografii. Současně rukama uděláte znak velkého lotosového květu a požádáte učitele o zasvěcení, jako kdybyste o to žádali mne. Uskuteční se to v půlminutě. Ale chci vám všem říci, že to můžeme udělat pouze pro naše praktikující – neuskuteční se to, když to zkusíte udělat pro své příbuzné nebo přátele, děláme to jen pro praktikující. Někteří lidé říkají, že vezmou moji fotografii do domovů svých příbuzných a přátel, aby vyhnali zlé duchy. Nejsem tu proto, abych odháněl duchy pro běžné lidi – to je ta nejhorší neúcta k vašemu učiteli.

Tak, když už jsem teď promluvil ohledně těch pozemských buddhů a pozemských tao, je tu ještě další věc. V dávné Číně mnoho lidí praktikovalo kultivaci v odlehlých horách a hlubokých lesích. Jak to, že dnes všichni zmizeli? Ve skutečnosti nezmizeli. Jen to nedávají na vědomí běžným lidem; ani jeden z nich nechybí a všichni mají schopnosti. Není to tak, že se během těch let všichni vytratili – je jich tam stále ještě dost. Dnes je jich ve světě ještě několik tisíc. Je jich poněkud víc v naší zemi, zvláště v těch slavných velkých horách a podél velkých údolí. Jsou také v některých jiných vysokých horách, ale používají své schopnosti a zapečeťují své jeskyně, takže je nemůžete vidět. V kultivaci pokračují dost pomalu a jejich metody jsou poněkud nemotorné, protože nemohou pochopit podstatu kultivace. My naproti tomu míříme přímo na mysl člověka a praktikujeme kultivaci ­podle nejvyšší ­povahy vesmíru a formy vesmíru. Přirozeně, naše kultivační energie roste rychle. Cesty kultivačních praxí tvoří tvar pyramidy, takže jen ta střední dráha je tou Velkou cestou. Na postranních a malých cestičkách nemusí být úroveň charakteru v kultivační praxi vysoká a člověk se může osvítit, aniž by dosáhl vysoké úrovně kultivace. Ale Velké cestě opravdové kultivační praxe se zdaleka nevyrovnají.

Mistři škol takovýchto postranních praxí také předávají svoje metody a učí učedníky. Protože těmito metodami se lze kultivovat jen do určité úrovně, i úroveň charakteru může vyspět jen do té výšky a všichni učedníci kultivují jen do té úrovně. Čím blíže jsou metody postranních cest k okraji kultivace, tím více požadavků budou mít a tím složitější budou jejich kultivační praxe, protože nemohou pochopit podstatu kultivace. Kultivací si má člověk hlavně zušlechťovat charakter. Oni to ale ještě nepochopili a věří, že stačí, když praktikují kultivaci pouze protrpěním těžkostí. Proto si po dlouhém časovém období, kdy praktikovali kultivaci po několik set nebo více než tisíc let, vyvinou jen trošku kultivační energie. Ve skutečnosti to není utrpením, že získají kultivační energii. Jak ji získají? Je to jako s běžnou osobou: v mládí má člověk mnoho připoutání, ale jak postupem času stárne, jeho budoucnost vypadá víc a víc beznadějně a přirozeně se svých připoutání vzdá nebo je opotřebuje. Tuto metodu používají praxe postranních cest. Zjistili, že když se spoléhají na meditaci v sedě, vytržení a protrpění těžkostí, aby pokročili v kultivaci, také si mohou zvýšit kultivační energii. Ale nevědí, že jejich připoutání běžných lidí se pomalu opotřebují po dlouhém a tvrdém časovém období a že se jejich kultivační energie zvýšila poté, co se kousek po kousku vzdali těch připoutání.

My se ale na tato připoutání zaměřujeme a skutečně na ně poukazujeme, abychom se jich mohli vzdát, a tak děláme v kultivaci velmi rychlý pokrok. Byl jsem v několika oblastech, kde jsem se často setkával s lidmi, kteří praktikovali kultivaci po mnoho let. Řekli: "Nikdo neví, že tady jsme. Pokud jde o to, co děláš, nebudeme do toho zasahovat a nebudeme ti dělat žádné problémy." Tito lidé patří do řad těch, kteří jsou poměrně dobří.

Museli jsme se také vypořádat s těmi, kteří byli špatní. Například když jsem poprvé přednášel v Guizhou, někdo mě během přednášky vyhledal a řekl, že mě chce vidět jeho velmistr. Popsal svého velmistra a to, jak praktikoval kultivaci po mnoho let. Viděl jsem, že ten člověk měl hroznou jinovou qi a odpudivě nažloutlou tvář. Řekl jsem tedy, že nemám čas se s ním setkat, a odmítl jsem ho. To jeho velmistra opravdu rozzlobilo, začal mi dělat těžkosti a vytrvale mi dělal potíže každý den. Jsem člověk, který nerad odporuje druhým, vlastně mi to nestálo za to se s ním vypořádávat. Kdykoliv způsobil nějaké špatnosti, jen jsem je dal do pořádku a potom jsem pokračoval v přednášení svého Zákona.

V dynastii Ming byl jeden praktikující, kterého během kultivace posedl had. Později zemřel, aniž svou kultivaci dokončil, a had vzal jeho tělo a nakonec kultivoval lidskou podobu. Velmistr tohoto muže byl ten had v lidské podobě. Protože se jeho povaha nezměnila, přeměnil se ve velkého hada, aby mi dělal těžkosti. Pomyslel jsem si, že zašel příliš daleko, a tak jsem ho chytil do ruky a použil jsem velmi mocnou kultivační energii zvanou "rozpouštějící kultivační energie", abych rozpustil spodní část jeho těla a přeměnil ji ve vodu. Horní část jeho těla utekla domů.

Jednoho dne se jeden jeho mladý stoupenec spojil s dobrovolnou ředitelkou našeho pomocného střediska v Guizhou a řekl jí, že jeho velmistr ji chce vidět. Ředitelka tam šla a vstoupila do tmavé jeskyně, ve které nemohla vidět nic než sedící stín s očima zářícíma zeleným světlem. Když otevřel oči, jeskyně se rozjasnila. Jeskyně opět potemněla, když se jeho oči zavřely. Řekl v místním nářečí: "Li Hongzhi přijde znovu, a nikdo z nás tentokrát nebude znovu způsobovat tamty těžkosti. Mýlil jsem se. Li Hongzhi přichází nabídnout lidem spásu." Jeho učedník mu řekl: "Velký Mistře, prosím, vstaňte. Co to máte s nohama?" On odpověděl: "Nemohu už nikdy vstát, protože mé nohy jsou zraněné." Když se zeptal, co se mu stalo, začal popisovat průběh svého působení obtíží. Na výstavě Orientálního zdraví 1993 v Pekingu opět zasahoval do mých záležitostí. Protože stále dělal hrozné věci a snažil se zasahovat do mého vyučování Velkého Zákona, úplně jsem ho pak odstranil. Když byl odstraněn, jeho druhové z té metody se do toho chtěli vložit. Tehdy jsem řekl několik slov a všechny to ohromilo a hrozně se vyděsili. Nikdo z nich se neodvážil nic dělat – pochopili, o co jde. Někteří z nich byli stále ještě úplně obyčejní lidé, přestože po dlouhou dobu praktikovali kultivaci. Takže těchto pár příkladů uvádím, jen abych vám pomohl porozumět otázce zasvěcení.

Praxe čarodějnictví

Co je "praxe čarodějnictví" ? Ve společenství kultivujících to mnoho lidí v průběhu šíření své praxe učí jako součást kultivace. Ve skutečnosti to není něco, co patří do kultivační praxe. Učí se to jako zručnosti, ­zaklínání a techniky, které se předávají. Používá kreslení symbolů, pálení kadidla, pálení papírků, odříkávání zaklínadel a podobné věci – může lidi léčit a má velmi zvláštní léčebné metody. Například když se někomu udělá na obličeji vřed, praktikující čarodějnictví nakreslí štětcem namočeným do rumělkového inkoustu na zemi kruh a do středu kruhu nakreslí křížek. Požádá tu osobu, aby stála ve středu kruhu, a potom začne odříkávat zaklínadla. Později jí štětcem namočeným do rumělkového inkoustu na obličej nakreslí kruhy. Při kreslení odříkává zaklínadla a kreslí a kreslí, dokud štětcem neudělá tečku na vřed, což se stane právě v tom okamžiku, když je odříkávání zaklínadel skončeno. Řekne jí, že teď je vyléčena. Když se ta osoba vředu dotkne, zjistí, že je skutečně menší a nebolí. Je to účinné. Mohou však léčit jenom lehčí nemoci, ne vážné. Co bude dělat, když řeknete, že vás bolí paže? Začne odříkávat zaklínadla a požádá vás, abyste natáhli paže. Foukne do akupunkturního bodu hegu na téhle vaší ruce a nechá vzduch vyjít z bodu hegu vaší druhé ruky. Ucítíte závan vzduchu, a když se dotknete své paže, nebude už bolet tolik jako předtím. Navíc používají metody pálení papírků pro zemřelé, kreslení talismanů, vyvěšování amuletů a tak podobně. Dělají takové věci.

Ve škole taoismu světské metody postranních cest nekultivují dlouhověkost. Zabývají se výlučně předpovídáním budoucnosti, geomantií , vyháněním zlých duchů a léčením a většina postranních cest světských praxí používá čarodějnictví. Mohou lidi léčit, ale metody, které používají, nejsou dobré. Nebudeme mluvit o tom, co používají k léčení, ale naši praktikující, kteří kultivují Velký Zákon, by je neměli používat, protože nesou velmi nízké a velmi špatné vzkazy. V pradávné Číně ­rozdělili léčebné metody do různých oborů, jako například napravování zlomenin, akupunktura, masáž, chiropraktika, akupresura, léčení qigongem, léčení bylinkami a tak dále, a roztřídili je do mnoha skupin. Každá léčebná metoda se nazývala obor a čarodějnictví zařadili jako třináctý obor. Proto jeho plný název zní "obor číslo třináct čarodějnictví". Čarodějnictví není částí kultivace, nepoužívá energii získanou kultivační praxí a je to jen něco jako kouzelnická technika.

Srivatsa (šrivatsa) – "kolo světla", "shromáždění všeho štěstí", ze sanskrtu, symbol, který se objevil před 2500 lety a byl nalezen v kulturních pozůstatcích v Řecku, Peru, Indii a Číně. Po staletí znamenal velké štěstí, představoval Slunce a byl chápán v kladném smyslu. V období dynastie Tang se nazýval "wan". Pangmen zuodao (pchang-men dzuo-dao) – "nešikovné metody bočních dveří"; "nešikovné metody vedlejší cesty". Asura – zlovolný duch (ze sanskrtu). Bódhisattva Avalókitéšvara – též zvaná Bódhisattva Guanyin (guan-jin); jedna ze dvou Nejvyšších Bódhisattev v Ráji nejvyšší blaženosti; je známa svým soucitem. Kaiguang (kai-guang) – obřad pozvání Těla Zákona, obřad "otevření světla"; zasvěcení. Dynastie Ming – 1368 až 1644. Zhuyou ke (džu-jou kch') – "praktikování proseb"; čarodějnictví; magie; kouzelnictví. Feng shui (feng šuej) – čínská geomantie, praxe čtení krajiny.